Що таке віск?
Для бджіл віск — це будівельний матеріал. З нього вони будують стільники, у які складають мед, пилок, воду, виводять розплідник. Виробляють віск молоді бджоли за допомогою спеціальних залоз — воскової дзеркальця. Свіжий віск світло-жовтого кольору, у міру використання в ульї темніє, стає коричневим.
Здавна віск цінувався дуже високо, дорожче, ніж мед. Його використовували, і використовують досі в медицині, косметології, промисловості, свічній справі та інших галузях. Купити бджолиний віск гарної якості можна в перевірених пасмах. Однак через високу ціну неодноразово спеціалізувалися спроби створення штучного аналога бджолиного воску. До певної міри це вдалося, і воскові свічки замінили парафінові та стеаринові. Але повністю відтворити склад воску не вдалося досі, тому косметичні та медичні препарати з натуральним воском, а не із замінниками, цінуються дуже високо.
Склад бджолиного воску
Віск — багатокомпонентний продукт, який має у своєму складі понад 300 речовин. Дослідники об'єднали компоненти воску в 4 групи, у кожній з яких кілька складників:
- складні ефіри вищих жирних кислот і вищих жирних спиртів — 72.9%;
- вільні жирні кислоти — 13.5-14%;
- граничні вуглеводні — 10.5-13.5%;
- вільні жирні спирти — 1-1,25%.
Складні ефіри — це основний компонент воску. Вони оберігають його від хімічних реакцій з іншими речовинами. Тому термін зберігання воску необмежений. Віск у чудовому стані використовувався навіть у єгипетських пірамідах.
Властивості та застосування бджолиного воску
Бджолиний віск містить велику кількість вітаміну А, надає пом'якшувальну та протизапальну дію, прекрасно живить і захищає шкіру. Ці властивості роблять його цінною основою багатьох косметичних засобів (кремів, масок, бальзамів для губ, губних помад). Косметику на основі воску досить легко приготувати в домашніх умовах.
Віск утворює на шкірі захисну плівку, водночас не забиваючи пори та не зневоднюючи її, а навпаки, зберігає вологу. Антивіковий крем на основі бджолиного воску уповільнює старіння і зневоднення шкіри, запобігає появі зморщок.
Здатність воску до загоєнню ран і регенерації шкіри описував ще Авіценна. Ці властивості досі використовують у медицині. Багато хто воліє купити бджолиний віск і виготовити на його основі загоювальні мазі та бальзами, чим купувати в аптеці засобу з незрозумілим складом.
Широко використовується віск і в народной медицине. На його основі виготовляють мазі від ран, для лікування пародонтозу, поліартриту, трофічних виразок, мозолів, геморою, розтягнень зв'язок, тріщин на п'ятах тощо.
Якщо ви вирішили купити бджолиний віск для застосування в косметології або медицині, то незайвим буде знати, що його не можна нагрівати в металевому (чуганному, залізному та мідному) посуді. У разі з'єднання компонентів воску з металом утворюються шкідливі солі. Потрібно використовувати посуд із неіржавкої сталі, алюмінієву, емальовану, а ще краще керамічну. Плавання воску починається за температури 63-650С.
Для виготовлення косметичних і медичних засобів краще купувати віск вищого ґатунку. Він яскраво-жовтого кольору, з приємним вісково-медовим ароматом. Темний віск для цього не дуже придатний. Для виготовлення свічок використовують як темний, так і світлий віск і навіть устілку.
- Ціна: 35 ₴